Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudnik nad Sanem. Przez osła nie było wjazdu do Jerozolimy

Redakcja
Szósta edycja inscenizacji „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” odbyła się w Rudniku nad Sanem w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia. Orszak ruszył o godzinie 13.15 z Rynku, a zakończył na placu przed kościołem oraz Mszą Świętą o godzinie 14.30.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowy Sącz. Wielkanocna palma na rynku wysoka na 25 metrów

(Źródło: gazetakrakowska.pl)

Na trasie wystawionych było aż osiem scenek rodzajowych. W rolę Jezusa wcielił się ponownie wikary ksiądz Zbigniew Kargul. Jedną z postaci był hrabia Hieronim Tarnowski, jego matka i żona. W tej edycji wystąpiła grupa około 110 mieszkańców Krakowa, Sandomierza, Niska, Grobel, Ulanowa, Kopek, Huty Deręgowskiej, Jeżowego, Koziarni, Huciska, Krzeszowa i Rudnika nad Sanem. Był nie tylko osioł, ale także baran, owca, gołębie oraz… prosiaki. Jednak to osioł był sprawcą małego zamieszania. Nie pozwolił bowiem usiąść na swoim grzbiecie i Jezus nie mógł wjechać tak, jak napisano w Ewangelii.

- Realizujemy wezwanie papieża Franciszka, zachęcającego nas do tego, abyśmy nie zamykali się w ścianach naszych kościołów, naszych domów i byśmy wstali z wygodnych kanap, wyszli na place i ulice i tam manifestowali swoją wiarę - powiedział organizator inscenizacji, autor scenariusza, reżyser i rzecznik prasowy Marian Pędlowski.

- W Rudniku realizujemy to wezwanie w sposób szczególny. Jako jedyni w kraju, wychodzimy na ulice nie tylko w Boże Ciało, lecz również dwukrotnie w ciągu roku, organizująca Orszak Trzech Króli w okresie Bożego Narodzenia oraz Wjazd Chrystusa do Jerozolimy w okresie wielkanocnym. Dodatkowo więc, dwukrotnie dajemy okazję do tego, by wstać z kanap. Niech na trasie inscenizacji nie zabraknie nikogo. Idźmy z Chrystusem w jego ostatniej podróży do Jerozolimy - zachęca.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Gałęzie palmowe są oznaką zwycięstwa Jezusa, są jednak także zapowiedzią Jego męki, którą przybycie do Jerozolimy bezpośrednio poprzedziło. Są wreszcie oznaką ostatecznego zwycięstwa Zbawiciela nad śmiercią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nisko.naszemiasto.pl Nasze Miasto