Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu od 14 marca

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Od 14 marca, kierowcy, którzy przekroczą 1,5 promila alkoholu we krwi, muszą liczyć się z konfiskatą samochodu. Nowelizacja Kodeksu Karnego wprowadza surowsze kary dla nietrzeźwych kierowców, w odpowiedzi na rosnący problem pijanych kierowców na polskich drogach.

Nowelizacja Kodeksu Karnego: Surowsze kary dla nietrzeźwych kierowców

Pod wpływem nowelizacji Kodeksu Karnego, od 14 marca, kierowcy, którzy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, mogą stracić samochód. Ta zmiana jest odpowiedzią na rosnący problem pijanych kierowców na polskich drogach. W 2023 roku, policja odnotowała ponad 90 tysięcy przypadków jazdy po alkoholu, a w 2024 zatrzymano już blisko 13 tysięcy kierowców.

Komisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mówi:

- W województwie podkarpackim, w minionym roku odnotowaliśmy 2035 przypadków nietrzeźwości za kierownicą, co jest o 384 mniej w porównaniu z 2022 rokiem.

Konfiskata samochodu: Jak to działa?

Zgodnie z nowelizacją, policja ma prawo skonfiskować samochód pijanemu kierowcy. Problemem jest brak przepisów wykonawczych do tej nowelizacji. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek powiedział w Polskim Radio24, że takie przepisy muszą powstać. "Jeżeli od przepisu wykonawczego zależy możliwość działania w tej sprawie, to w sposób oczywisty ten przepis musi się pojawić."

Konsekwencje dla kierowców: Co nowe prawo oznacza?

Nowelizacja wprowadza zasadę obligatoryjnej konfiskaty pojazdu mechanicznego, gdy u kierowcy stwierdza się co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Przepisy przewidują również konfiskatę samochodu, lub jego równowartości, gdy kierowca spowoduje wypadek mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.

Gabriel Gatner, adwokat specjalizujący się w sprawach karnych związanych z jazdą po alkoholu, tłumaczy:

- Pierwszy etap zmian był już w październiku 2023, kiedy zaostrzono karę pozbawienia wolności. 14 marca 2024 roku wchodzi drugi element tych zmian, czyli konfiskata pojazdu mechanicznego w przypadku kierowania w ruchu lądowym.

Wyjątki od reguły: Kiedy samochód nie podlega konfiskacie?

Choć nowe prawo jest surowe, istnieją pewne wyjątki od reguły. Samochód służbowy, nawet jeśli kierowca był nietrzeźwy, nie podlega konfiskacie. Samochód nie zostanie skonfiskowany również, gdy nietrzeźwy kierowca nie jest jego właścicielem. W takim przypadku sąd może nałożyć karę w wysokości wartości pojazdu na podstawie polisy OC wykupionej na rok, w którym popełniono przestępstwo.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu od 14 marca - Przemyśl Nasze Miasto

Wróć na nisko.naszemiasto.pl Nasze Miasto