Coraz mniej drzew w Nisku

Redakcja
Oglądanie drzew zaatakowanych przez grzyby
Oglądanie drzew zaatakowanych przez grzyby Adrian Starzzomski
Ponad 300 drzew w najbliższym czasie musi zostać usuniętych z niżańskiego Parku Miejskiego. Wytypowane egzemplarze chorują i stanowią zagrożenie nie tylko dla pozostałych, silnych gatunków, ale przede wszystkim tworzą niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia przebywających w parku mieszkańców Niska.

ZOBACZ TAKŻE
Zginął bo zwrócił uwagę studentom, że są zbyt głośno

(Źródło:gazetawroclawska.pl)
[podobne][zaj_kat]

Konserwator zabytków po dokonaniu szczegółowej wizji terenowej (obejrzeniu wszystkich drzew do usunięcia, zapoznaniu się ze stanem zdrowotnym drzew wskazanych do pielęgnacji) wydał decyzję zezwalającą na usunięcie wskazanych w dokumentacji dendrologicznej drzew, stwierdzając, że jest ona zgodna ze stanem faktycznym i nie budzi zastrzeżeń celowość usunięcia poszczególnych drzew. Urząd Ochrony Zabytków nałożył termin wykonania usunięć drzew do końca 2018 roku, taki sam termin jest wskazany w decyzji o konieczności podjęcia pielęgnacji drzew.

Z pośród ponad 5 tysięcy drzew znajdujących się w niżańskim parku do wycięcia przeznaczono 360 sztuk, które są w większości martwe lub zamierające. W trybie pilnym zatwierdzono wycinkę 25 osobników, które szczególnie zagrażają ludziom, bowiem znajdują się w okolicach amfiteatru i placu zabaw dla dzieci.

– Musimy mieć świadomość, że wszystkie wycinki które będą wykonywane w parku to nie jest jakieś widzimisię burmistrza, czy kogokolwiek, lecz jest to konieczność, bo mamy do czynienia z chorymi drzewami. Będziemy usuwać publicznie, z pełną świadomością, że takie drzewo trzeba usunąć, bo ono zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, a przede wszystkim stanowi zagrożenie dla stanu zdrowotnego parku. Mamy tu bowiem do czynienia ze specyficzną odmianą grzyba, która bardzo szybko atakuje drzewa zdrowe – informuje Julian Ozimek, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

60% drzew wskazanych do usunięcia stanowią osobniki, których głównym powodem likwidacji jest fakt, że są one martwe, uschnięte. U 23% wskazanych drzew powodem usunięcia jest bardzo obniżona wytrzymałość mechaniczna drewna pnia drzewa (rozległe ubytki drewna, wypróchnienia, rozległy rozkład drewna spowodowany patogenami grzybowymi). 5% drzew wskazanych do usunięcia stanowią drzewa złamane na niedużej wysokości oraz takie, u których rany styczne pnia są na tyle rozległe, że drzewo nie jest w stanie ich zregenerować. 3% drzew do usunięcia nie posiada odpowiedniego kotwienia w glebie, co oznacza, że korzenie wskutek rozkładu drewna bądź uszkodzenia mechanicznego zostały zerwane i nie trzymają drzewa stabilnie w glebie – drzewa takie grożą upadkiem w każdej chwili. Kolejny 1%, to drzewa których pień jest pęknięty wzdłużnie bądź poprzecznie i nie ma możliwości zabezpieczenia drzewa (w inwentaryzacji wskazane są też drzewa, które są pęknięte, ale możliwe jest ich zabezpieczenie przed całkowitym rozłupaniem – takich drzew nie wskazano do usunięcia). 3% drzew wskazano do usunięcia ze względu na kolidowanie z jezdnią, alejkami, ogrodzeniem.

– Wbrew ogólnym wyobrażeniom, drzewa do usunięcia to nie tylko stare, bardzo grube egzemplarze. Konieczność wycięcia dotyczy zarówno części drzew o dużych obwodach pni (powyżej 200 cm), jak i tych o małych obwodach (poniżej 30 cm), a ilość drzew do usunięcia w poszczególnych zakresach obwodów pni jest niewielka. Oznacza to, że po wycięciu drzew, które zagrażają bezpieczeństwu park nie zostanie pozbawiony okazałych drzew. Ponadto będziemy prowadzić nasadzenia według określonego planu – mówi Małgorzata Nowikowska, doradca ds. zarządzania drzewostanem i kształtowania zieleni na terenie Gminy i Miasta Nisko.

Konserwator zabytków w celu uniknięcia sadzenia drzew w sposób nieprzemyślany, niezgodny z potrzebami parku, wskazał na konieczność wykonania planu nasadzeń po usunięciu drzew i wykonaniu pielęgnacji w koronach drzew oraz po dokonaniu analiz rozmieszczenia pozostawionych drzew w przestrzeni parku (analiza gatunkowa, analiza kompozycyjna).

W kwietniu 2017 roku została zakończona szczegółowa inwentaryzacja Parku Miejskiego w Nisku. Inwentaryzacja została wykonana przez dendrologa posiadającego uprawnienia niezbędne do pracy w obiektach zabytkowych. Dokumentacja dendrologiczna swoim zakresem obejmuje: wykaz wszystkich drzew i krzewów znajdujących się na terenie parku wraz z podaniem parametrów wielkościowych każdego z drzew, opis stanu pni i koron drzew oraz widocznych zmian w obrębie systemów korzeniowych, a także wskazania do dalszego postępowania wobec każdego z drzew. Dokumentacja zawiera mapę z lokalizacją poszczególnych drzew. Wobec każdego z drzew została przeprowadzona ocena ryzyka w bezpośrednim otoczeniu drzewa. Oznacza to, że specjalista po dokonaniu oceny stanu drzewa i opisaniu zmian mających wpływ na żywotność drzewa oraz wytrzymałość mechaniczną drewna pnia i konarów dokonał analizy zagrożenia, jakie niesie za sobą upadek tego drzewa bądź upadek części korony drzewa. W przypadku, gdy stwierdzono, że drzewo jest osłabione, ale w jego otoczeniu nie występuje wysokie ryzyko dla ludzi odwiedzających nie wskazywano drzewa do usunięcia. Nie wskazywano do usuwania drzew zdrowych. W wielu przypadkach wskazano na potrzebę wykonania pielęgnacji drzew, która polegała będzie głównie na usunięciu martwych, uszkodzonych oraz zainfekowanych przez patogeny grzybowe konarów i grubych gałęzi. Celem wykonania pielęgnacji jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom oraz poprawa stanu sanitarnego drzewostanu parkowego. Kilkanaście drzew będzie wymagało zamontowania atestowanych wiązań, które w sposób bezinwazyjny zabezpieczają drzewo przed rozłupaniem (pęknięciem wzdłużnym pnia, oderwaniem się części korony).

W parku zinwentaryzowano łącznie 5 107 drzew i krzewów. Bogactwo gatunkowe drzew jest duże - wyszczególniono 38 gatunków. Najliczniejszymi gatunkami drzew w parku są: Acer platanoides (klon zwyczajny) – 1199 szt. , Quercus robur (dąb szypułkowy) – 969 szt. , Tilia cordata (lipa drobnolistna) – 949 szt. , Quercus rubra (dąb czerwony) – 526 szt. , Carpinus betulus (grab pospolity) – 340 szt. , Fraxinus excelsior (jesion wyniosły) – 280 szt. , Acer pseudoplatanus (klon jawor) – 182 szt., cer saccharinum (klon srebrzysty) – 101 szt.

Krzewów w parku jest niewiele. Poza nasadzonymi przy wejściu i przy amorku rododendronami, różami oraz forsycjami (które nie zostały objęte inwentaryzacją) wyszczególniono kilka krzewów bzu czarnego oraz jedną trzmielinę pospolitą.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3