Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat wolności w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

http://www.lubaczow.pl/
25 lat wolności w Lubaczowie
25 lat wolności w Lubaczowie http://www.lubaczow.pl/
W Lubaczowie odbyły się obchody Święta Wolności związane z jubileuszem 25 lat polskiej wolności. Dzień ten z inicjatywy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego nazwany został Świętem Wolności. W środę, w Lubaczowie obchodzono rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r.

25 lat wolności w Lubaczowie

Na uroczyste obchody Święta Wolności w Lubaczowie przybyli zaproszeni goście, m.in.: Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacki, Krzysztof Szpyt – Wicestarosta Lubaczowski, ks. bp Marian Buczek, Zdzisław Cioch – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubaczowie, ks. Andrzej Stopyra – Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, Jerzy Zając i Wiesław Bek – burmistrzowie poprzednich kadencji.

W hali widowiskowo-sportowej Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Lubaczowie odbyły się obrady Okrągłego Stołu, które miały charakter spotkania pokoleń. Przy stole zasiedli świadkowie wydarzeń, reprezentanci Rad Miejskich pierwszych kadencji, przedstawiciele młodzieży, a także dzieci. Dyskusja toczyła się wokół czterech paneli: świadkowie wydarzeń, czas przemian, spadkobiercy, wolność jest nam zadana i wolność jest w nas. Podczas rozmów padły pytania dotyczące wolności, solidarności, demokracji, wartości, życia w czasach komunizmu, dokonanych zmian, a także samego dnia – 4 czerwca 1989 r. Podsumowania debaty dokonał wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie - Zbigniew Urban.

- Ta debata jest dla was, młodych, ale też i dla nas. (…) Historię należy szanować i cenić, ale żeby ją znać trzeba rozmawiać z rodzicami, dziadkami, uczestnikami tamtych czasów. Możemy się spierać, możemy się nie zgadzać, ale musimy wiedzieć jedno: dzięki wydarzeniom z 4 czerwca 1989 r. mogę powiedzieć wszystko to, co myślę. Wszyscy z nas mogą powiedzieć to, co czuliśmy i to, co było przez tyle lat dławione. Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na tę debatę, na te urodziny, bo chcę podkreślić, że są to 25-te urodziny wolności Polski. I to jest bardzo ważne – mówiła Maria Magoń – Burmistrz Miasta Lubaczowa.

Podczas uroczystości postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego z dnia 22 marca 2013 r. na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za zasługi działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczony został pan Jan Połoch. Krzyż, który otrzymał z rąk Alicji Wosik - Wicewojewody Podkarpackiego i Marii Magoń - Burmistrza Miasta Lubaczowa, jest polskim państwowym odznaczeniem cywilnym, które nadawane jest działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r.

Następnie, na Rynku w Lubaczowie, przy Ratuszu uroczyście odsłonięto tablicę o treści:

1989-2014,

w 25. rocznicę wolnych wyborów
do Sejmu kontraktowego
i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
dla upamiętnienia zwycięstwa
wolności i demokratycznych przemian
zapoczątkowanych przez „Solidarność”.

Burmistrz Miasta Lubaczowa, Rada Miejska w Lubaczowie, Mieszkańcy Lubaczowa.

Lubaczów, dnia 4 czerwca 2014r.

Odsłonięcia tablicy dokonali: Maria Magoń, Mariusz Olbromski i ks. bp Marian Buczek, który poświęcił tablicę. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni narodowych i patriotycznych przez uczestników wydarzeń. Było to przejawem radosnego świętowania.

Po południu w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Lubaczowie odbyło się „Spotkanie z historią”. Uroczystość podzielona została na kilka części. Spotkanie rozpoczęło się od wyświetlenia filmu zawierającego komentarze na temat wolności wypowiadane przez różnych mieszkańców Lubaczowa. Następnie rozpoczęto część artystyczną pt. „Wolność kocham i rozumiem”, podczas której wystąpili nauczyciele, rodzice i gimnazjaliści.

Kolejnym punktem spotkania było wyświetlenie prezentacji multimedialnej pt. „Droga do wolności”. Punktem kulminacyjnym uroczystości była konferencja, w której uczestniczyli świadkowie przełomowych wydarzeń. Poruszono tematy walki o wolność na Ziemi Lubaczowskiej. Debatę prowadził nauczyciel Zenon Swatek. Była to lekcja historii i patriotyzmu, która miała na celu kształtowanie świadomości młodzieży, jej postaw wobec ojczyzny i świata wartości.

Honorowy patronat nad Świętem Wolności w Lubaczowie objął prezydent Lech Wałęsa, który w liście skierowanym do Burmistrza Miasta Lubaczowa napisał: Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację obchodów 25. rocznicy wydarzeń z 1989 roku przekazuję wyrazy uznania i podziękowania za pracę włożoną w przygotowanie tej uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubaczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto