MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już dzisiaj Święto Saskiej Kępy. Jakie atrakcje czekają w tym roku na mieszkańców Warszawy? W tym roku pod hasłem "Wiosna, ach to Ty"

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
Od 2006 roku ulica Francuska na Saskiej Kępie w Warszawie ożywa z okazji Święta Saskiej Kępy. Improwizacja o charakterze kulturalno-rozrywkowym, nie tylko wpisała się w lokalny krajobraz imprezowy, ale także stała się wyjątkową okazją do celebracji historii, sztuki i wspólnoty. Czego możemy się spodziewać w tym roku? Już dzisiaj od 14:00 zacznie się wielkie święto.

Co w tym roku podczas Święta Saskiej Kępy?

Już 25 maja 2024 roku, mieszkańcy i goście będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnej edycji Święta Saskiej Kępy, które tym razem przybierze motto "Wiosna, ach to ty!". Impreza rozpocznie się o godzinie 14:00 i potrwa aż do 22:00, obejmując ulicę Francuską od ronda Waszyngtona do ulicy Zwycięzców.

W bogatym programie wydarzenia znalazły się liczne atrakcje, takie jak gry i zabawy w Ośrodku Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 im. dr. Henryka Jordana przy ulicy Nobla 18 od godziny 10:00. Od godziny 12:00 do 22:00 będzie można również odwiedzić Targ Śniadaniowy, który rozciągnie się od ulicy Lipskiej do Berezyńskiej, oferując 10 różnorodnych stoisk.

Na miejscu będzie dostępny kiermasz artystyczny, gdzie można będzie nabyć biżuterię, ceramikę oraz inne unikatowe akcesoria. Ponadto, wystawione zostaną prace stowarzyszeń i lokalnych instytucji kultury, a także powstanie miasteczko artystów Saskiej Kępy.

Główną atrakcją będzie uroczysta parada, która ruszy o godzinie 14:00 spod Sceny przy ulicy Obrońców, kierując się w stronę Sceny przy rondzie Waszyngtona, gdzie rozpoczną się koncerty. Paradę uświetnią występy grupy Teatr Sztuka Ciała.

Święto Saskiej Kępy 2024 to nie tylko okazja do zabawy, ale także doskonała możliwość poznania lokalnej kultury i integracji z mieszkańcami tej unikalnej warszawskiej dzielnicy.

Główne atrakcje Święta Saskiej Kępy

Na Scenie przy Rondzie Waszyngtona:

Rozpocznie się o godzinie 14:15 uroczyste otwarcie Święta, podczas którego zabrzmi znany hymn "Małgośka". Następnie o godzinie 14:30 wystąpi Sinfonia Varsovia Brass, którymi będzie można się rozkoszować do godziny 16:00. O 16:00 na scenie pojawi się zespół Vavamuffin, a o 18:00 publiczność będzie miała okazję delektować się muzyką Stanisława Soyki i Grott Orkiestry. Wieczór zakończy koncert zespołu T. Love o godzinie 19:30, a całość poprowadzi Paweł Sztompke.

Na Scenie przy ulicy Obrońców:

Rozpoczęcie o godzinie 14:00 występem zespołu Sound'n'Grace, po którym o godzinie 15:30 na scenie pojawi się Sambor Dudziński. O 16:30 publiczność będzie mogła wysłuchać występu Barbary Kurdej-Szatan, a o 17:30 wystąpi zespół Jucho. Całe wydarzenie będzie prowadzone przez Jakuba Przebindowskiego i Krzysztofa Tyńca.

Oba wydarzenia będą towarzyszyć kiermaszowi artystycznemu, gdzie będzie można nabyć rękodzieło, autorską biżuterię czy ceramikę. Ponadto, będzie można odwiedzić Miasteczko Artystów oraz podziwiać wystawy sztuki. Nie zabraknie również dobrze znanego warszawiakom Targu Śniadaniowego. Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 im. dr. Henryka Jordana przy ulicy Nobla 18 zaprasza najmłodszych już od godziny 10:00.

Więcej informacji na temat Święta można znaleźć na oficjalnym profilu na Facebooku.

Historia Święta Saskiej Kępy

Początki sięgają 2006 roku, gdy po raz pierwszy odbyło się to wyjątkowe święto. Inspiracją była postać Agnieszki Osieckiej, a hasła przewodnie, jak "Agnieszka tu mieszka" czy "To był maj, pachniała Saska Kępa", przywoływały atmosferę tej kulturowo bogatej dzielnicy. Pierwsza edycja nie tylko zaznaczyła się występami takich artystów jak Maryla Rodowicz czy Stanisław Sojka, ale także zaprezentowała gipsowy model przyszłego pomnika poetki.

Kolejne lata przynosiły nowe motywy i wyzwania. W 2007 roku święto skupiło się na promocji kultury francuskiej, czego symbolem stało się hasło "Viva la France!". Odsłonięcie pomnika Agnieszki Osieckiej, tym razem wykonanego z brązu, było jednym z głównych wydarzeń. Rok 2008 przywołał lata 60., skupiając się na postaciach związanych ze światem artystycznym Saskiej Kępy, a liczba uczestników imprezy przekroczyła 20 tysięcy osób.

Kolejne lata to kontynuacja tradycji, jak zbiórka funduszy na płaskorzeźbę "Plon" w 2011 roku, czy prezentacje artystyczne i wystawy poświęcone historii dzielnicy. Żywa historia Święta Saskiej Kępy stanowi nie tylko hołd dla lokalnej kultury, ale też świadectwo jej nieustannej ewolucji i znaczenia w życiu społecznym Warszawy.

Na Święto Saskiej Kępy serdecznie zapraszają Prezydent m.st. Warszawy oraz Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy we współpracy z Promem Kultury Saska Kępa i Centrum Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto