Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drony w Stalowej Woli sprawdzą dym z komina i ocenią kto truje powietrze paląc niedozwolone odpady

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dron nad kominem sprawdzi zawartość spalin, a analiza wychwyci niedozwolone materiały spalane w piecu. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Dron nad kominem sprawdzi zawartość spalin, a analiza wychwyci niedozwolone materiały spalane w piecu. Więcej na kolejnych zdjęciach. Urząd Miasta
Powstał nowy system ochrony środowiska na obszarze Stalowej Woli, który zaprezentował 18 marca prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Stalowej Woli?

– System jest oczekiwany przez mieszkańców. Chcą wiedzieć jakim powietrzem oddychają, czy czasami nie dochodzi do bezpośredniego zatruwania w najbliższym sąsiedztwie przez niską emisję, przez spalanie w piecach indywidualnych materiałów niedozwolonych, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W tym kontekście miasto od dłuższego czasu skupia się na doskonaleniu działań Wydziału Ochrony Środowiska, aby lepiej kontrolować jakość powietrza. Dlatego też, dzięki środkom norweskim, wraz z Politechniką Rzeszowską utworzona została Akademia Dronów, która działa na terenie lotniska w Turbi.

Drony badają jakość powietrza w Stalowej Woli

– W ramach tej współpracy zostały przygotowane drony, które są wyposażone w system badania jakości powietrza. Te badania można oglądać na bieżąco, co pozwoli Wydziałowi Ochrony Środowiska, przy współpracy z operatorem drona, namierzyć dokonywane zanieczyszczanie powietrza z pieców indywidualnych na terenie miasta Stalowej Woli. Na tej podstawie będzie wykonywana bieżąca kontrola pieca, z zabezpieczeniem próbek pobranych z miejsca spalania – informuje prezydent Stalowej Woli.

Drony są zaopatrzone w czujniki monitorujące jakość powietrza, w tym pyły PM1, PM2.5, PM10 oraz związki chemiczne, co umożliwia wykrycie potencjalnego spalania substancji zabronionych. Urządzenie jest wyposażone w specjalną rurkę, która pobiera próbkę bezpośrednio nad kominem danej nieruchomości.

Dodatkowo na terenie Stalowej Woli zainstalowano 12 czujników jakości powietrza, umieszczonych przy szkołach, przedszkolach, urzędach i placówkach zdrowia.

Czujniki powietrza na budynkach w Stalowej Woli

– Czujniki zainstalowano na budynkach: Państwowej Szkoły Podstawowej numer 3, Państwowej Szkoły Podstawowej numer 7, Państwowej Szkoły Podstawowej numer 9, Państwowej Szkoły Podstawowej numer 12, Przedszkola numer 11, Przedszkola numer 15, Przedszkola numer 18, na Miejskiej Bibliotece Publicznej, Urzędzie Miasta przy ul. Wolności, „Ambulatorium”, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Przychodni przy ul. Energetyków. To nie tylko czujniki, ale też wyświetlacze, które pokazują, co 10 minut odświeżając badanie, stan jakości powietrza. Na elewacji budynku wyświetlana jest informacja czy powietrze jest dobre, czy jest złe. Do tego została uruchomiona wirtualna mapa, która na stronie: www.smogcontrol.eu pokazuje na bieżąco wszystkie wyniki badań w czasie rzeczywistym, jak również wyniki historyczne – poinformował prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent zapowiedział też, że mieszkańcy Stalowej Woli będą mogli sprawdzić stan jakości powietrza również za pomocą aplikacji miasta oraz na tworzonej nowej stronie internetowej.

Wymiana źródeł ciepła

Miasto prowadzi też aktywną akcję informacyjną i edukacyjną na temat wymiany źródeł ciepła. W Urzędzie Miasta znajduje się punkt programu „Czyste powietrze”, gdzie pracownicy, w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, oferują wsparcie zarówno w przygotowaniu wniosków, jak i w ich rozliczaniu, co ułatwia proces wymiany pieców na bardziej ekologiczne i efektywne.

– Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie mają wymienionych kotłów, aby skorzystali z możliwości, którą daje punkt „Czyste powietrze” w Wydziale Ochrony Środowiska – zachęca prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Działania podejmowane przez miasto w zakresie ochrony powietrza ukierunkowane są na poprawę jakości życia mieszkańców oraz na ochronę środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, rozbudowana sieć monitoringu powietrza i wsparcie dla inicjatyw ekologicznych to tylko niektóre z działań podejmowanych w celu osiągnięcia tego celu.

System kontroli jakości powietrza został zakupiony w ramach projektu „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 - 2021 (85%) oraz z Budżetu Państwa (15%) i wdrażanego w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.

Źródło: Urząd Miasta w Stalowej Woli

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto